rólunk


Magyar Foltvarró Céh
2012. június 25., hétfő

Hétfői gyöngyszem: Szipl-Kovács Mariann 


 

Névjegy: Szipl-Kovács Mariann

Kedvenc szín: Szeretem a természetben előforduló színek használatát. Leginkább a sárgás- barnás-vöröses árnyalatot, az ősz színeit.
Van amikor a kék és a zöld keverékét használom, türkizkékkel, lilával.
A fehér, a törtfehér, a nyersvászon, és a pasztell színek sem maradhatnak ki.
Persze van amikor a tüzes nyár színei kerülnek előtérbe, és van úgy, hogy az üde tavaszi színek jönnek elő.
 
Kedvenc foltvarró technika: Mindig más, de inkább a tradicionális, a kézzel varrott és tűzött minta. Azért van úgy hogy a gyorsabb géppel varrott és tűzött blokk a kedvenc.
Az egyik megnyugtat, a másik éppen ellenkezőleg hat. Felgyorsít és jó "agytorna".
Évekig varrtam a nagymama virágoskertjét, és a kunyhót, de a boutis is nagy kedvenc. Mostanában a "trükkös" varrást próbálgatom, mert olyan csapattal varrok együtt virtuálisan, akik erre is tanítanak.
 
Kedvenc város: Budapest. Erdélybe visszavágyom...

Kedvenc film/könyv:
Nickolans Evans: A suttogó
Antoine de Saint-Exupéry: A Kis Herceg
How to make an American Quilt / A szerelem színei

Mesélj magadról! 
 
Pécs és Villány között Újpetrén élek, férjemmel és felnőtt lányommal, Marával. Fecó fiam már külön él, de minden hétvégén találkozunk.
A Hunyor Foltvarró Kör alapító tagja vagyok Pécsett.
A csoportvezető Kanadai tartózkodása alatt három évig a vezetője is voltam, és hat évvel ezelőtt a Villányi Kamilla Foltvarró kör indulását és az eddigi útját segítettem. Közben három évvel ezelőtt a Tulipán csoport elindításában is részt vehettem Vajszlóban.
Tizenkét éve Újpetrén is alakult egy kis közösség, amiben segédkeztem. Ők a Szorgos Kezek. A kötés, horgolás, hímzés minden fortélyát ismerik.
Mindeközben pedig Mara lányom is megtanult tőlem ezt azt, és fogalmam sincs mikor fordult a kocka. Ma már Ő tanít engem.
Úgy érzem, varrni mindenkinek tudnia kell! Megtapasztalnia a varrás, alkotás felszabadító örömét. Fontosnak tartom megmutatni, hogy milyen közösségépítő ereje van közös "nyelvünknek" a foltvarrásnak.
Most egy országos méretű foltmunkán dolgozunk, ahol 111 társunk adott össze 121 kékfestő csillagot, amit eggyé varrunk össze . Ebben közel 50 foltvarró vesz részt. Július 28-án pedig együtt örülünk mikor átadjuk a falunak a csillagos képet. Az emmesmuhely.blogspot.com oldalon betekinthettek a "csillagos" világunkba.

Mióta varrsz, hogyan érintett meg a foltvarrás?

Valójában férjem édesanyjának köszönhetek mindent, aki női szabó mester. Olyan örömmel végezte a munkáját, hogy teljesen magával ragadott. Gondoltam, ez nekem is ki kell próbálnom. Kitaláltam, varrtam, bontottam, újra varrtam és lett egy ruhám. Nem volt mindjárt a legjobb, de megéreztem a varázsát. Ennek már 33 éve...
A foltvarrással 13-14 éve ismerkedem. 1999 januárjában Urbánfi Teri egy hetes egész napos tanfolyamán vettem részt Budapesten, és azonnal tudtam, hogy foltvarró leszek. Tavasszal már a Tündér Ujjak tagja lettem Pécsett. Horváth AnnaMária és a lányok szeretettel fogadtak, sok szép emléket őrzök ezekből az időkből. Itt találtam meg két barátnőmet, Dóra Marikát és Hunka Ibolyát. Velük együtt a Hunyor Foltvarró Körben folytattam tovább a foltvarrást.

Mutasd be egy kedvenc munkádat!
 

Régi kézzel szövött és hímzett anyagokból, szabászati hulladékból készítettem ezt a képet. Ma is őrzi a régi emlékeket, titkokat. A múltról mesél.
Akkoriban ösztönösen nyúltam ehhez az anyaghoz, de ma is megmenteném az enyészettől. Csodálom és tisztelem a régiek tudását, tartását.
Első komolyabb munkám, ami Pécsett, az Országos versenyen második díjat kapott. 
 
 

Az alkotás mellett mivel töltöd a szabadidődet? 
 
Szeretek olvasni, beszélgetni, barátkozni.Újabban az internet is rabul ejt.
Tervezem, hogy a jövőben többet leszek a természetben. Régi vágyam a túrázás, biciklizés. Megígértem, hogy többet mozgok, és ez éppen jó lesz!

Hogyan képzeled el magad 10 év múlva?
 
Életfilozófia:
" Egy nő ötven évesen amikor a tükörbe néz, "saját magát" látja, és oda megy ahova akar.
Egy nő hatvan évesen tükörbe néz, és az emberekre emlékezik, akik nem láthatják magukat a tükörben soha többé. Kilép az ajtón és meghódítja a világot! "
Tíz év múlva hatvanegy éves leszek.....



Azért vagyok céhtag, mert
jó érzés egy közösséghez tartozni, és hinni abban, hogy ott fontos vagyok. Információhoz, lehetőségekhez jutok, megoszthatom gondolataimat, vagy csendben olvashatom másokét.
" Ahol sokan vagyunk egyformák, ott erősek leszünk.
Amiben különbözünk, attól pedig színesek."
  
Hírfoltok augusztusi szám
Szipl Mara 

Mindenki magához illő mackót választ
2011. november 28. 20:11 Babos Attila (Dunántúli Napló)

Két éve foglalkozik játék-mackók készítésével Szipl Mara újpetrei öltözéktervező. Már van egy országos első díja!
– Hogyan fog játékmackók készítésébe egy fiatal művész?

– Édesanyám járt egy foltvarró-körbe, ahol Horváth Annamáriával is megismerkedett, aki a Pécsi Brummogdát vezeti, ahol a közös munkával egyebek mellett konfliktuskezelésben, a stressz kezelésében is segítenek. Egy alkalommal én is elmentem.



  Szipl Mara az országos első díjjal kitüntetett játékmackóval, Lilivel (fotó: Babos Attila) Szipl Mara az országos első díjjal kitüntetett játékmackóval, Lilivel (fotó: Babos Attila)
 
– Szerelem első látásra?

– Csak később, két-három éve kezdtem a macikkal komolyabban foglalkozni, amikor otthon ápoltuk azóta elhunyt nagyapámat. Ő szerette, ahogy a macikat készítem. Mivel szomorú emlékhez kötnek, az én mackóim arcán ma sincs hatalmas vigyor.

– Édesanyja is macikat készített?

– Elsősorban a foltvarrás miatt ment a képzőkörbe. Ő varrónő, ahogy a nagymamám is az volt Kiskassán. Emiatt gyerekkorom óta meghatározó volt a számomra a textil, ezért kötődöm hozzá munkáimban is.

– Idén országos első lett a baba- és játékmackó-készítő versenyen a kezdők közt. Mitől jók az ön macijai?

– A nehézséget az jelenti, hogy tud-e valaki személyiséget adni a mackónak. Azt, milyen alakú, stílusú, hogy nyurgább, kövérebb, alacsonyabb lesz, azt az anyag dönti el, a személyiségét, fő karakterét azonban az arca adja, amit utolsóként készítek el.

– Kik, kiknek vesznek mackót?

– A kézzel varrott, egyedi macikat jobbára felnőttek veszik, elsősorban maguknak. Érdekes, de valahogy mindenki magára, személyiségére hasonlító darabot választ, mondhatni kiválasztják egymást.

– Macikészítőként szeretne híres lenni?

– Nem feltétlenül. A tanítás is vonz, voltak sikerélményeim, vallom, hogy bárkit meg lehet tanítani úgy rajzolni, alkotni, hogy élvezze, amit csinál, ne érje csalódás. A textil azonban másképp is vonz: most festett textilképekkel kísérletezem.

Divat, stílus, fotó, rajz

Szipl Mara 1983-ban született Pécsett, a Kaposvári Egyetem Művészeti Karán rajz- és vizuális kommunikáció tanári diplomát szerzett 2008-ban. Előtte Pécsett, az érettségi után fényképésznek tanult, majd elvégezett Szegeden is egy hároméves divat- és stílustervező szakot. Mestereinek Lantos Ferenc pécsi Kossuth-díjas festőt, grafikust, és Major Judit palkonyai szobrász-keramikust tartja.

 Medvék minden mennyiségben
  Pécs, Tudásközpont












Míves Mag Műhely- Útravaló- közös kiállítás
Villány





Palkonya, Mese-Mese 40.
Önálló kiállítás







 
Nagynyárád Önálló vándorkiállítás, 2012